• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Malatya ilimiz doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölümünde bulunur . Malatya, Dogu Anadolu bölgesinin bati bölümünde yer almaktadır. Doğuda Elâzığ ve Diyarbakır güneyde Adıyaman batıda Kahramanmaraş kuzeyde Sivas  ve Erzincan  illeri ile çevrilidir. Oğuzların bir boyundan birinin mensubu olduğu Battal Gazinin ata yurdudur. Bölgede Türkler ve Kürtler daima beraber yaşamışlardır. Yöre halkı kayısı ticaretinden dolayı zenginleşmiştir. Türkiyenin en güvenli yerlerinden biridir.

İlimiz, kayısı diyarı olarak bilinir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovasında bulunan kayısı bahçeleri sağlar.
Malatya ilinde karasal iklim koşulları hüküm sürer. Eski zamanlarda  çok çetin kış ayları yaşanıyor olsa da, Malatya’daki su potansiyeli sebebiyle son yıllarda inşa edilen barajlar il genelinde iklimi fazlaca yumuşatmıştır. Bölge iklim koşullarına göre oldukça ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.
İl genelinde yer alan dağların başlıcaları Malatya Dağları, Nurhak Dağları, Akçababa Dağları, Yama Dağı iken, başlıca akarsular Söğütlü Çayı, Morhamam Çayı, Kuruçay, Tohma Suyu, Sultansuyu, Sürgü Suyu, Beylerderesi, Mamıhan ve Şiro Çayı’dır.Ayrıca Beydağları’nın o muazzam görüntüsü, o uzantısı şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. İl, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin arasında tampon bir bölge olma özelliğini de taşımaktadır.
İl genelinde yer alan dağların başlıcaları Malatya Dağları, Nurhak Dağları, Akçababa Dağları, Yama Dağı iken, başlıca akarsular Söğütlü Çayı, Morhamam Çayı, Kuruçay, Tohma Suyu, Sultansuyu, Sürgü Suyu, Beylerderesi, Mamıhan ve Şiro Çayı’dır.
Ayrıca Beydağları’nın o muazzam görüntüsü, o uzantısı şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. İl, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin arasında tampon bir bölge olma özelliğini de taşımaktadır.

Malatya’da M.Ö. 7000 yıllarına kadar inen bir kültür varlığı var. Ama ;
Malatya’ya Gelen turistlerin çoğunun Malatya merkezinde en fazla 1 gün konaklıyorlar . Gelen turistlerin çoğuda Nemrut Dağı’na çıkmak için ilimize geliyorlar. Bunun sebebi de Malatya da gezilecek ve görülecek tarihi öneme sahip eserlerin mevcut olasıdır.
Özellikle mağaraların , kalelerin , vadilerin türbelerin ve camilerin yapılış tarihleri çok eskiye dayandığı için insanların ilimize akın etmeleri bu güzellikleri görmeleri kaçınılmaz oluyor .

sizde bu tarih kokan Malatya  ilimizi ziyaret etmek istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise ki birçoğunuz için bu böyledir yapmanız gereken web sitemiz üzerinden Malatya  uçak bileti satın alabilirsiniz. Size en uygun fiyatlarda Malatya  ucuz uçak bileti satın almanızı olanak sağlayabiliriz.

Bildiğiniz üzere yaz  zamanı bu illerimize talep bir hayli fazla olduğundan siz kış ayından rezervasyonlar yaptırabilirsiniz. Bunu da deneyimli müşteri temsilcilerimize iletmeniz yeterli olacaktır. Sizin için erken rezervasyonlar yaparak son dakika şoku yaşatmadan aylar önce biletiniz alıp o gün sadece bavulunuzu alıp uçağınıza binip ilimize gelebilirisiniz.

İlimizin geleneksel kıyafet, yemek ve adetleri kısaca şöyledir;

İşkembe dolması
Köfteli iç pilavkayısılı börek
Kayısılı kavurma
Şalvar
Küllük
Halk oyunları
Ağırlama
Halay

 

 

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL