• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Kırşehir Türkiyenin Orta Kızılırmak bölümünde yer alır. Kırşehir doğu ve güneydoğuda Nevşehir, güneyde Aksaray, kuzeybatıda Kırıkkale, kuzeydoğu ve doğuda Yozgat, batıda Ankara ile çevrilidir.
Kent, Kayseri ve Nevşehir ile birlikte Kapadokya diye anılan üçgenin kuzeyindedir. Çoğu ya kaybolmuş ya da bilinmeyen eserlerin bulunduğu Kapadokya’nın merkezi ise Kırşehir’dir. Kapadokya Bölgesi,

İlimiz Kayseri merkez olmak üzere Tuz Gölü nün doğusundan, güneyde Doğu Toroslar; kuzeyde Kırşehir ve Sivas’ın önemli bir kısmını içine alarak Malatya’ya kadar uzanır. Eski Pers dilinde “Katpatukya” olarak adlandırılan Kapadokya’nın sözlük anlamı “Güzel Atlar Ülkesi”dir. Bu ilimiz  binlerce yıl, birçok devlete kucak açmıştır. Kimlerin ve hangi kavimlerin ilimize ne kadar zaman önce geldiği belli değildir.

Kırşehir kültürel  , sanatsal ve ahilik felsefesi özelliği taşır . Anadolu bozkırının ortasında kendisine yer edinmiştir.
Kırşehir, göz kamaştırıcı bir kültür varlığına sahiptir.13. yüzyılda Türkçeyi büyük bir inançla savunup Türkçe şiirler yazarak Türk Edebiyatı’nın ölmez isimleri arasına katılan Aşık Paşa’yı; gökbilim, İslâm hukuku, felsefe-tasavvuf bilgini Caca Bey i ve daha nicelerini yetiştirmiş bir ildir.
Kırşehirin iklimi genellikle kuraktır . Bu ilimizde  kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve genellikle kurak geçen karasal iklim görülür.

İlimize uğradığınız taktirde aklınızda mutlaka Hashöyük’ün olmasını öneririz. Hititler döneminden günümüze kadar gelen kalıntılara ev sahipliği yapan Hashöyük, il merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Kolay bir ulaşıma sahip olmakla birlikte, yıl içerisinde hatrı sayılır bir ziyaretçi potansiyeli vardır.

İlimiz görsel güzellik anlamında sizi tatmin edebilecek seviyededir. Özellikle Kızılırmak , Kılıçözü deresi , Delice ırmak gibi gezip görülecek akarsu ve ovalardan oluşur.
İlimizde ayrıca baraj ve göllerde bulunmaktadır bunlar sırasıyla kesikköprü barajı , Hirfanlı barajı , ve Seyfe gölü olarak sıralandırılabilir . bunun yanı sıra balık tutmak ve doğada yürüyüş yapmak gibi etkinliklerle tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz .

İlimizde ayrıca gezebileceğiniz tarihi ve turistik yapılarda mevcuttur öncelikle eski zamanlardan kalan dulkadirli inli murat yer altı şehri ,  aşıkpaşa türbesi , hatun türbesi , çağırhan kale höyük gibi tarihi yerleride gezip görmenizi tavsiye edebiliriz.

İlimizde şuan için havaalanı bulunmamaktadır . eğer farklı şehirlerden ilimize gelecek olursanız en kısa ve rahat bir şekilde uçak kullanarak Ankara , Sivas ve kayseriye gelebilir ve oradanda otobüs vasıtasıyla 2 ya da 3 saat lik bir zamanda  rahat bir şekilde ilimize giriş yapabilirsiniz .

Bu saymış olduğum şehirlere uçak biletini bizden çok uygun fiyatlara temin edebilirsiniz .
En ucuz uçak bileti dilerseniz de müşteri temsilcilerimizden bu işlemleri karşılıklı konuşarak ve birebir alabilirsiniz. 0 850 333 08 48’nolu telefon aracılığıyla uçak bileti almak mümkün. Deneyimli kadro ve uzman kadromuz ile size en uygun saatte ve en ucuz uçak bileti fiyatı vereceğimize hiç şüpheniz olmasın.

İlimizin geleneksel kıyafet, yemek ve adetleri kısaca şöyledir;

Madımak
Topalak
Ayva dolması
Üç etek
Kuşak
Şalvar
Ağırlama
Kıvrak halay
Üç ayak

 

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL