• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Kastamonu ili’nin merkezi olan şehridir. Gökırmak’ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kurulu bulunan şehrin denizden yüksekliği 775 metredir.Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan Kastamonu’da, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser vardır. Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi ve buna benzer birçok tarihi eser mevcuttur. Kastamonu kent merkezinde ayrıca Türkiye’de açılan ilk “Kent Tarihi Müzesi” bulunmaktadır.

Kentin görkemli anıtlarından olan Kalenin ilk kez Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Sağlam olan iç kalenin temel kısmı Bizans, üst bölüm Candaroğulları dönemine aittir. Bu antik kent Taşköprü ilçe merkezi yakınında bulunmaktadır. kent M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia eyaletinin merkezi olarak kurulmuştur. Yapılan arkeolojik kazılarda birçok eser ve mozaikler ortaya çıkarılmıştır.

Türkiye’nin batı karadeniz bölgesi’nde yer alan Kastamonu İli doğusunda Sinop, batısında Bartın ve Karabük, güneyinde Çankırı ve güney-doğusunda Çorum İl’ i ile sınır oluşturmaktadır.
Kastamonu ili nin denize kıyısı bulunmaktadır. Turizm açısından önemli değerlere sahip bir ilimizdir.
Özellikle  hanlar , mağaralar , kastamanu tarihi evleri , ve Ilgaz dağı bu alanda gezilecek ve görülecek yerler arasındadır .

kayak sporlarını sevenler için bu il sınırları içerisinde bulunan Ilgaz dağı kayak tesisleride gidenler için kaçınılmaz bir fırsat olarak tanımlanabilir .
Ayrıca at sporları sevenler için Ilgaz dağı kış sporları merkezi daday’da buluan At çiftliğinde atlı doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Araç yaylaları atlı doğa yürüyüşü için son derece elverişlidir.
Kastaonu Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit zamanında, şehrin doğusunda bulunan yamaç üzerine Kastamonu Valilerinden Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1884-1885 yıllarında yaptırılmıştır. Kulenin saati de Avrupa’dan getirtilmiştir.
İl bitki örtüsü bakımından çok zengindir .
Kastamonu Uzunyazı Havalimanı, Kastamonu şehrinde bir havalimanıdır. Belli tadilat ve yenileme çalışmalarından sonra 2013 Temmuzunda açıldı. Havalimanının yenilenmesi için 110 milyon TL harcanmıştır.

Uzunyazı havalimanı bölgenin en büyük havalimanlarından bir tanesidir.
şehir merkezinden havalimanına uzaklık yaklaşık 10 km dir .
Kastamonu Havalimanı’nın yeniden inşa edilmesinde ve seferlerin başlamasında Bora Jet firmasının büyük çalışmaları olmuştu. Şu anda Türk Hava Yolları Kastamonu-İstanbul arasında gidiş-geliş olmak üzere haftada 4 gün sefer düzenleyecek. Bu seferler Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar olarak belirlendi. Yakın zaman içerisinde Borajet havayollarınında
uçuşlara başlaması beklenmektedir .

Buna karşılık Kastamonu uçak biletlerini en uygun sınıflardan temin edebilirsiniz . Dilerseniz En ucuz uçak bileti sitesin’de müşteri temsilcilerimizden bu işlemleri karşılıklı konuşarak ve birebir alabilirsiniz. 0 850 333 08 48’nolu telefon aracılığıyla uçak bileti almak mümkün. Deneyimli kadro ve uzman kadromuz ile sizin en uygun saatte ve en ucuz uçak bileti fiyatı vereceğimize hiç şüpheniz olmasın.

İlimizin geleneksel kıyafet, yemek ve adetleri kısaca şöyledir;

Etli ekmek
Oğmaç çorbası
Kastamonu kır pidesi
Burma Örme
Halk müziği , halk oyunları
Zeybek

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL