• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Halk arasındaki eski adıyla Antep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında bulunan şehrimizdir. Güneydoğuda şehir olarak en fazla nüfusu barındırmaktadır. Nüfus bakımından Türkiye’ nin 6. Büyük kentidir. Sanayi ve gelişmişlik bakımından başta gelmektedir. Gaziantep Şahinbey ve Şehitkamil olmak üzere iki metropol ilçeye ayrılmıştır. Gelişmişlik olarak Türkiyenin 20. Büyük ilinin merkez ilçesidir. Gaziantep Türkiyenin yaşanılan en eski kenti olup, Dünyanında hala en eski kentlerinden birtanesidir. Bunun yanında Antep Türkiye sanayi ve ticaretinde büyük yer tutmaktadır. Bunun sebebi ise Gaziantep’ in Anadolu ve Güneydoğu Anadolu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakın bir yerde bulunması olabilir. Simgeleri ise Gaziantep Kalesi, Baklava, Antepfıstığı, Zeugma ve bakırcılık sayılabilir. Bilinen en eski adı ise Romalılar tarafından verilen ‘Antiochia ad Taurum’  yani Latince ‘’Torosların Karşısındaki Antakya’’ anlamına gelmektedir. Ve daha sonra şehri ele geçiren Araplar Şehre Ayıntap demiştir. Ayıntap adının kökenine ilişkin rivayetlerden bazıları, Hitit dilinde – Han Toprağı

Farsça – Pınarı Bol
Arapça ise ayın göz, tap ise pınar anlamına gelir.
Ancak bu rivayetlerden hiçbirinin doğruluğu kesin değildir. Ayıntap adı zaman içinde Antep, Entep ve Antap gibi değişik haller almıştır. Bu adlardan en yaygın olanı ise Antep dir. 1921 yılında Antep savunmasından sonra Antep’ e Gazi ünvanı verilir ve Gaziantep olarak günümüze kadar gelir.

Gaziantep’ in 8 ayrı ilçesi bulunmaktadır. Bunların isimleri şu şekildedir.
Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil ilçeleri dir.

Türk ve dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Nine’ den toruna bir miras titizliği ile öğretilen yemeklerin ve tatlıların yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan ve yemeklerde değişik tat ve lezzet veren baharatlar, salçalar, soslar ve karışımlar, Gaziantep yemekleri ve tatlılarının şöhrete kavuşmasına ve aranılan damak tadı olmasına neden olmuştur.

Köfteleri; İçli Köfte, Çiğ Köfte, Ekşili Ufak Köfte, Malhıtalı (mercimekli) köfte, Yoğurtlu ufak köfte, Akıtmalı Köfte, Yağlı Köfte, Yağlı Köfte, İç Katması (kısır) başlıcalarıdır.
Kebapları; Kuşbaşı Kebabı, Kıyma Kebabı, Patlıcan Kebabı, Soğan Kebabı, Simit Kebabı, Yoğurtlu Kebap, Sebzeli Kebap, Yeni Dünya Kebabı’ da kebap çeşitleri başında gelmektedir.
Çorbalarında ise Dövmeli alaca çorba, Yoğurtlu dövme çorbası, Tarhana Çorbası, Beyran çorbası çeşitleri bulunmaktadır.

Gaziantep Oğuzeli Havalimanı Oğuzeli ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Sivil Kategoride olan havalimanı uluslar arası uçuşlarada açıktır. 1976 da hizmete açılmış olan havalimanı, 1998 yılından 2006 yılına kadar devam eden yenileme sürecinde pisti ve terminal binası genişletilerek uluslararası havalimanı statüsüne getirilmiştir.

İstanbul Gaziantep uçak biletlerinizi sitemizden yada 0850 333 0 848 numaralı çağrı merkezimizden en ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanmanızı sağlamamız mümkündür. Seyahat danışmanlarımızında yardımı ile en uygun tatil ve yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL