• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan , Ortasından Porsuk Çayı geçen bir şehirdir. İçerisinde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin olması nedeniyle bir öğrenci şehri olarak bilinmektedir. 2011 yılının verilerine göre, merkezin toplam nüfusu 648.396’ dır.

Met Helvası, Nuga Helvası, Haşhaşlı Çörek, Kalabak Suyu, Çibörek ve Lületaşı ile meşhurdur. İşlenebilir lületaşı, Türkiyede sadece Eskişehirde bulunduğu için, Eskişehir Taşı olarak bilinmektedir. Kültür ve sanat açısındanda oldukça gelişmiş bir şehirdir Eskişehir. Anadolu Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi bünyesine ait iki farklı senfoni orkestrası mevcuttur. Her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde müzik, tiyatro, resim ve sinema gibi dallarda sergiler ve gösteriler yapılmaktadır.

Günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir varlığını sürdürmüştür. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden bazıları, Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu şeklindedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ na bağlı  1. Hava Taktik Komutanlığı ve 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı’da Eskişehirde bulunmaktadır. Ayrıca hem askeri hemde sivil havaalanı olan Anadolu Üniversitesi Havaalanı bulunmaktadır.

Eskişehir 2013 yılında Türk Dünya Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği ünvanlarını taşımaktadır.

Eskişehir İstanbul arası demiryolu ile mesafe 330KM dir. Eskişehir Ankara arası demiryolu 245KM dir. Eskişehir Ankara hızlı tren ile 1 saat 15 dk mesafededir.

Eskişehirde Porsuk Çayı ve bölgenin önemli yerleşim birimleri olan Adalar, Eskişehirde gezilecek yerlerin en başında gelmektedir.

Odunpazarı Evleri; Eskişehirin en eski yerleşim bölgesidir ve kısa bir süre önce yenilenen evleri sizi güzel bir tarih yolculuğuna çıkartıyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517-1525 yılları arasında yaptırılmıştır. Günümüzde müze vb birçok sebeple kullanılmaktadır.

Sazova Parkı; Eskişehirin en ünlü parklarından bir tanesidir. Parktaki Korsan Gemisi ve Masal Şatosu büyük ilgi görmektedir.

Atlıhan Çarşısı; Eski devirlerde Han olarak kullanılan yapı günümüzde el sanatları çarşısı olarak kullanılmaktadır, Atlıhan Çarşısıda görülmeye değer bir eserdir.

Kent Park; Park içinde yapay plaj ve yüzme havuzları bulunmaktadır. Bunlar dışında parkta cafe ve restorantlarda bulunmaktadır.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi;  Müzede sporculardan, politikacılara kadar birçok ünlünün balmumu heykeli sergilenmektedir.

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası; Sazova parkının içinde bulunan mekanda dünyanın çeşitli denizlerinden getirilen birçok canlı sergilenmektedir.

Doktorlar Caddesi; Asıl adı İsmet İnönü Caddesi dir ve caddede birçok cafe ve mağaza bulunmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi;  Osmanlı’ nın kuruluş yıllarında yaşamış, bir Ahi Şeyhi, İslam İlahiyatçısı, Osman Gazinin kayın babası ve hocası olan Şeyh Edebalinin Eski Şehirdeki Türbesidir.

Eskişehir İstanbul uçak biletlerinizi sitemizden yada 0850 333 0 848 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşarak İstanbul Edirne ve istediğiniz herhangi bi rota için en kaliteli ve en ucuz uçak biletlerini alabilirsiniz.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL