• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Erzurum Doğu Anadolu bölgemizin en büyük ve en kalabalık şehridir. Denizden yüksekliği ise 2000m civarındadır. Erzurum da tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim olduğu saptanmıştır. 2012 senesi itibari ile şehir nüfusu 398.472 olarak bilinmektedir. Kış sporları ve tarihi eserleriylede tanınan bir şehirdir. Erzurum ismini şehre Türkler vermişlerdir. Kazılar ve araştırmalar sonucunda bulunan taşlar ve taş araçlar sonucu, Erzurum yöresindeki geçmişin yontma taş devrine dayandığını göstermektedir.

Bugüne kadar şehirdeki en yüksek sıcaklık rekoru, Ağustos ayında 36,5 olarak saptanmıştır. En düşük sıcaklık rekoru ise -37,2 olarak belirlenmiştir. Erzurum soğuk olarak bildiğimiz illerden birtanesidir. Erzurumda m2 ye düşen yağış ise 460mm’ dir. Bölgede eriyen karlarla ise akarsular beslenmektedir.

Erzurum ilkbahar başlarında karların erimesiyle, şehir yeşile bürünür. Ağustos ayı başlarında esen kuru rüzgar ağaçlardaki yaprakları ve ekinleri sarartır.Eylül başlangıcında Erzurum sapsarı bi bozkır görüntüsü vermektedir.

Erzurum ekonomisi genel olarak tarım, hayvancılık ve sanayiye dayanmaktadır. Şehrin geçmiş dönemlerde İpekyolu üzerinde olmasıda şehirde ki Ticaret anlayışını geliştirmiş olmakla birlikte, ticareti de geliştirmiştir. Erzurum İstanbul arası mesafe yaklaşık olarak 1225KM dir. Başkentimiz Ankara ya olan uzaklığı ise, 871KM dir.

Erzurum denince akla ilk gelen ifadenin dadaş olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Dadaş kelimesi değişik anlam ve şekillerde yorumlanmış bir kelimedir. Kimine göre mert, cesur, özü sözü bir olan, iyilikten yana olan, zalimin karşısında duran anlamında kullanılmaktadır. Kimilerine göre ise, erkek kardeş, abi, cesur, yiğit, yağız, tüm erdemleri kendinde toplamış olan erkeğe denir. Kimilerine görede bar tutan, at binen, cirit atan, kabadayı, tığ gibi bir delikanlı anlamında kullanılmaktadır.

Şehrin ortasında bulunan Erzurum Kalesinin tam olarak nezaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat Milattan öncesine dayandığı bilinmektedir. Yapılışından sonra Urartu, Roma, Bizans ve Sasanilerin hakimiyetinde olan kale, 11. Yy dan itibaren Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Evliya Çelebi’ de Seyahatnamesinde kaleden bahsetmiştir. İki katlı sur duvarlarla çevrili olduğunu, içindede toprak damlı 1700 adet ev olduğunu yazmıştır.

Kale Mescidi; İç kalede bulunan mescit 12 yy’ da Saltuklar tarafından inşa edilmiştir fakat Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Mescit’ de Cemaat bulunmadığını yazmıştır.

Atatürk Üniversitesi  1957 yılında kurulmuş, 17 Kasım 1958 senesinde  Şair Nef-i Ortaokulu binasında Ziraat ve Fen – Edebiyat fakülteleri ile öğretime başlamıştır. İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan üniversite  2005 – 2006 öğretim yılıyla 41.613 öğrenci, 2.439 Öğretim Görevlisi, 17 Fakülte, 20 Yüksekokul, 6 Enstitü, 16 Araştırma Merkezi ve 100 bini aşkın mezun öğrenci sayısına ulaşmıştır.

1966 yılında askeri tesis olarak kurulan havaalanı, 1993 senesinde uluslar arası tarifesiz seferlere başlamış olup, 2005 yılında ise  yeni terminal binasında hizmet vermeye başlamıştır. Toplamda 8.082.805m2’ lik alana kurulu olan tesis, 13.107 m2’ lik alana sahip olan bir terminal binasına sahiptir.

İstanbul Erzurum ve seyahat etmek istediğiniz herhangi bir şehrin, ülkenin uçak biletlerini sitemizde bulunan seyahat formunu doldurarak yada 0850 333 0 848 numaralı çağrı merkezimizi arayarak en ucuz uçak biletlerini kolay bir şekilde ve kısa bir sürede temin etmeniz mümkün olacaktır.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL