• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimiz olmakla birlikte Mengüceklilere baş kentlik yapmış olan bir ilimizdir. Yukarı Fırat bölgesinde bulunmaktadır. Doğusunda Erzurum, Batısında Sivas,Güneyinde Tunceli, Güneydoğusunda Bingöl, Güneybatısında Elazığ,Malatya, Kuzeyinde Gümüşhane, Bayburt ve Kuzeybatıda Giresun illeri ile çevrili olan bir ilimizdir. 11.903m2 Türkiyenin 24. Büyük ilidir. Merkezle birlikte 9ilçesi bulunmaktadır. 1990 sayımındaki verilere göre nüfusu 299.25’ dir.

Erzincan üniversitesi bünyesinde 7 Adet Fakülte, 3 Adet Yüksek Okul, 11 Adet Meslek Yüksek Okulu, 3 Adet Enstitü bulundurmaktadır. Lise ise şehir merkezinde 18, kent genelinde ise toplam da 39 Adet lise bulunmaktadır. İlkokul ise, belediye sınırları içerisinde 42 İlköğretim okulu hizmet vermektedir.

Ekonominin tamamı neredeyse tarım ve havancılığa dayalıdır. Ticaret ve Sanayi ise il merkezinde yaygınlaşmış ve yoğunlaşmıştır.

Urartu Antik Kentlerinden en sağlam olan, Altıntepe Ören Yeri, Erzincanın en önemli eserlerinden birtanesidir. Üstelik şehir merkezine sadece 15KM uzaklığındadır.

1854 Tarihli Abrenk Kilisesi ise TercanÜçpınar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bir Şapel ve iki dikili taş da kiliseye eşlik etmektedir. Orta Çağ Türk Mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olan Mama Hatun Türbesi de Erzincanın en önemli değerlerinden birtanesidir. Saltukoğulları Hükümdarı
II. İzzettin’ in kızı olan Mama Hatun kendi adına inşa ettirdiği bu külliyede; kervansaray, mescit ve hamam yer almaktadır.

Doğal Güzelliklerinden bir taneside Girvelek Şelalesidir. Adeta bölgenin cenneti olarak bilinen bu doğa harikası mutlaka görülmeye değer. Girvelek Şelalesinde yazları piknik ve geziler, kışın ise buzul tırmanış sporları yapılmaktadır.

Sıra geldi 2. Harikasına  Dünyada eşi benzeri olmayan Otlukbeli Gölü  maden sularının oluşturduğu setler ile traverten bir yapıya sahip olduğu için, doğal anıt olarak nitelendirilmekte ve koruma altında tutulmaktadır.

Erzincana sadece 142 km uzaklıkta olan bu ilçede Fatih Sultan Mehmet ile Akkoyun hükümdarı Uzun Hasan arasındaki OTLUKBELİ Savaşı yapılmıştır.

Erzincan’ın kendine özgü birçok yemek türü ve herkezin damak tadına uyan harika yemekleri bulunmaktadır, sizlere kesinlikle tadmanızı tavsiye edeceğim çeşitlerin başlıcaları şunlardır;

KELECOS;  Mayasız saç ekmeği yapılır, Bir tepsiye doğranır, Üzerine kavurma, salça, soğan, konulduktan sonra bolca kurut ezilip dökülür.(Kurut çökeliğin kurutulmuşuna denir.)
KUZU DOLMASI; Pilavlık pirinç hazırlanır, Pirinç içine biraz kuş üzümü ve fıstık konulur. Pilavda kullanılan diğer salça, tuz, biber, karabiber, gibi malzemeler karıştırılıp kuzunun içine doldurulur. Kuzu karın zarlarından dikilir. Bir el kazanında haşlandıktan sonra tandırda kızartılır ve afiyetle yemeye hazırdır.
ZERDE; Öncelikle nohut, haşlanarak kabuğu alınır. Bildiğimiz pilav’ ın malzemesine katılır. Birlikte pişirilir, üzerine üzüm kasefesi dökülür ve sofranızda yerini almaya hazırdır.
KABURGA; Kuş üzümlü etli pilav( yalnız pirinçten yapılır) pişirilir. İçine fıstık ve nohut kabukları alınarak konulur.
İstanbul Erzincan arası karayolu ile 1048 KM yani 12,5 saatlik bir yol söz konusudur. İstanbul Erzincan uçak mesafesi ise 85 – 90 dk mesafededir. İstanbul Erzincan veya yurt içi ve yurt dışı uçak biletlerinizi web sitemizden veya 0850 333 0 848 numaralı çağrı merkezimizi arayarak alanlarında uzman Seyahat danışmanlarımız sayesinde en ucuz uçak biletinizi ve en kaliteli seyahatinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL