• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Elazığ, Türkiyenin Doğu Anadolu Bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alır. M.Ö 3000’ li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Harput kentinin ovadaki devamıdır. Bu nedenle ismi’ ne yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu Hakimiyetinin Anadoluya Kayması Nedeniyle Harput’ un Türk yurdu olmasındaki en önemli etken (1071) Malazgirt Meydan Muharebesi olduğu şüphesizdir. Yörede Büyük Selççuklu’ ya bağlı Çubukluoğulları Beyliği kurulmuştur. Hacı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail Paşa’ nın teklifi ile Mamuret-ül Aziz ismi verilmiştir, fakat halk arasında tercümesi zor olduğu için kısaca El-Aziz olarak telaffuz edilmiştir. Son olarak 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı ve bolluk anlamına gelen El-Azık adı verilmiştir, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve telaffuz kulaylığı nedeniyle Elazığ olarak kalmıştır. 11 ilçesi, 537 köyü, 709 mezra yerleşmesinden oluşur.

Ekonomi; sanayi, tarım ve ticarete dayalıdır. Keban Barajı yapımında tarıma elverişli birçok arazinin sular altında kalması nedeni ile tarım alanlarının azalması paralelinde sanayi canlanmıştır. Gelirin %30’ u sanayi, %10’ u ticaret ve %25’ lik kısmıda tarımdan elde edilmektedir. Altı ve üstü çok zengin bir toprağa sahiptir.

Eğitim ise, 1967 yılında Devlet Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi kurulmuştur. Üniversite ise 1975 senesinde kurulan Fırat Üniversitesi, şehirdeki çağdaş eğitime katkısı olmuştur. Fırat üniversitesi bünyesinde 12 Fakülte, 3 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksek Okulu (MYO), 4 Enstitü ve 1 Konservatuar bulundurmaktadır.

Yerel TV kanalları ise şu şekildedir;
Fırat TV (Fırat Üniversitesi)
Kanal23
KanalE
Kanal9 olmak üzere 4 adet yerel TV kanalı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok yerel radyo frekansı ve yerel gazetesi bulunmaktadır.

Fırat üniversitesi Elazığın merkezinde bulunan bir devlet üniversitesidir. İlk olarak 1967 Elazığ Yüksek Teknik Okulu olarak faaliyete geçmiştir. Fırat Üniversitesinin 2013-2014 yılında 35.643 öğrencisi vardır.

İlçeleri ise;  Toplam 11 adet ilçesi bulunmaktadır bunları sıralayacak olursak,

Alacakaya, Arıcak, Ağın, Baskil, Elazığ Merkez, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden(Elazığ), Palu, Sivrice, şeklindedir. 1990 sayımındaki verilere göre toplam nüfusu 272.812’dir. Fakat bunun 204.603 lük kısmı ilçe merkezlerinde, 68.209 luk kısmıda 68.209’ u köylerde yaşamaktadır.

Ankara Ticaret odasının ve Ankara Patent Bürosunun yaptığı lezzet haritası araştırmasına göre Çeşit bakımından Gaziantep’ ten sonra en zengin çeşitlere sahip olan il Elazığ olarak belirlenmiştir. Buna Göre Toplam 154 çeşit yemek, tatlı ve içeceklerden oluşan oldukça zengin bir mutfağa sahiptir Elazığ. Fakat kıymeti bilinmeyen, beklide gelecek nesillerin hiç göremeyeceği bir hazinedir Elazığ mutfağı.

Elazığ Havalimanı yapımına 1938 yılında başlanmıştır 1940 yılında hizmete açılmıştır. Hava alanı statüsü Sivil / Askeri ‘ dir. İç ve Dış Hat trafiğine açık bir havalimanıdır. Terminal binasının toplam büyüklüğü ise, 16.400 m2 dir. İstanbul Elazığ uçak ile 105 dk süre ile kısıtlanmıştır. En ucuz uçak biletlerinizi web sitemizden yada 0850 333 0 848 numaralı çağrı merkezimizi arayarak alanlarında uzman seyahat danışmanlamızın da yardımları ile en ucuz uçak bileti almanız mümkün olacaktır. Sizlere konforlu ve rahat bir yolculuk sunarak sizleri memnun etmekten mutluluk duyarız..

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL