• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Diyarbakır, Kent merkezi yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Osmanlı Döneminde Diyar-i Bekr Kent merkezi; Bağlar, Kayapınar, Sur, ve Yenişehir olmak üzere 4 ayrı ilçeye ayrılmıştır. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde yer alan  Diyarbakır’ın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Diyarbakır ve çevresinde yerleşim olduğu buradaki mağaralarda bulunan kalıntılar ve arkeolojik araştırmalar sonucu ile netliğe kavuşmuştur. Ergani yakınlarında Hilar Mağaralarında Yontma Taş ve Mezolitik çağlarına ait kalıntılar bulunmuştur. Diyarbakırda toplamda 13 tane ilçe bulunmaktadır, bunları sıralayacak olursak; Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan olmak üzere 13 ilçesinin isimleri bu şekildedir.

Nüfusu; 1.570.943’tür fakat bu nüfus ilçe ve köylerin toplam nüfusudur. Şehir merkezi yani Diyarbakır kent merkezi nüfusu ise 875.069’dur. Diyarbakır Nüfusunun %53’ lük kısmını çocuklar oluşturmaktadır. Nüfusun %87 lik kısmı Diyarbakır doğumludur. Diyarbakır doğumlu olmayanlar içinde ilk sırada Mardin devamında ise Bingöl doğumlular gelmektedir. Bölgede Bulunan Dicle Üniversiteside gerek ekonomi açısından gerekse nüfus açısından büyük rol oynamaktadır.

Dicle Üniversitesi Bünyesinde ; 13 Fakülte, 11 Meslek Yüksek Okulu (MYO), 5 Yüksek Okul, 1 Konservatuar, 3 Enstitü, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.

Öğrenci Toplulukları;
Anadolu El Sanatları Topluluğu (DÜANES)
Arkeoloji Topluluğu
Avrupa Öğrencileri Forumu (AGEE)
İletişim ve Teknoloji Kulübü
Kuş Gözlem Kulübü
Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü
Sosyal Bilimler Araştırma Kulübü
Tiyatro Topluluğu (DÜNİT)
Türk Müziği Topluluğu
Biyoloji Topluluğu (DÜBİT)
Sağlık ve Kızılay Kulübü
Fizik Topluluğu
Erasmus Topluluğu
Tarih ve Gençlik Kulübü
Özgür Düşünce Hukuk Kulübü’dür.

Havalimanının şehre olan uzaklığı 6km olup askeri ve sivil kategoridedir. 16/34 pistinin büyüklüğü ise 3549×45 olup zemini beton’dur. ICAO kodu LTCC olarak değişmiştir. Yani yurtdışı gidiş-geliş yapılmaktadır. Yolcuya açık olan alanın boyutu ise 2680m2 olmakla birlikte 200araçlık bir otoparka sahiptir. Hava alanına ulaşım Havataş, Taksi ve otobüsler ile sağlamak mümkündür. Şehir merkezine sadece 6KM uzaklıkta olması ulaşımını oldukça kolaylaştırmaktadır çok rahat bir şekilde ve kısa sürede şehir merkezinden Havalimanına gitmek mümkündür. 2008 senesi itibarı ile ILS kullanılmaya başlanmıştır buda iptallerin minumum seviyeye indirgenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Diyarbakıra uçuş yapan Hava yolları aşağıda belirtilenler olmakla birlikte gün içinde sık sık karşılıklı seferler bulabilmek mümkündür. Yani uçak bileti ve en ucuz ucak bileti temin edebilme problemi böylece ortadan kalkmıştır.
Onur Air – İstanbul Atatürk Havalimanı
Pegasus Airlines – İstanbul Sabiha Gökçen ve İzmir – Adnan Menderes Havalimanı
SunExpress – İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Antalya, Stuttgart ve Dusseldorf
Borajet – Ankara Esenboğa, Çanakkale Havaalanı ve Adana Şakirpaşa Havaalanı
Türk Hava Yolları – İstanbul Atatürk Havaalanı
AnadoluJet (THY) – İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havaalanından belirtmiş olduğumuz firmalarla Diyarbakıra hergün ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.
Sitemizde bulunan seyahat formunu doldurarak veya 0850 333 0 848 numaralı telefon numaramızı arayarak çağrı merkezimizden en ucuz uçak biletlerini İzge Turizm Kalitesi ile temin edebilir ve uçuş sağlayabilirsiniz.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL