• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Çorum, Türkiye’mizin iç Orta Karadeniz bölgesinde bulunan bir ilimiz olmakla beraber, Hava Alanı bulunmamaktadır. Doğusunda Amasya, Güneyinde Yozgat, Batısında Çankırı, Kuzeyinde Sinop, Kuzeydoğusunda Samsun, Güneybatısında ise Kırıkkale illeri vardır. Çorum denince Akla leblebi gelir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 820 metredir. Başkentimiz Ankara’ya sadece 244Km uzaklığındadır. Çorum ilimizin Türkiye’nin metropol şehri olmakla birlikte en gözde şehri olan İstanbula uzaklığı ise 608Km’ dir. Çorum Halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Başlıca tarım ürünleri buğday, şeker pancarı, meyve ve arpa’dır. Hayvancılık gelişmiştir. 13 Adet ilçesi bulunmaktadır, bunları başlıca sıralayacak olursak isimleri şu şekildedir, Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ ilçeleridir.

1990 sayımına göre Toplam nüfus 186.377’dir. Fakat nüfusun 116.810luk kısmı ilçelerde, 69.567’si ise köylerde yaşamaktadır.

Tuğla, kiremit fabrikaları, Çimento Fabrikası,Gıda fabrikaları ve Yem Fabrikası başlıca sanayi kuruluşlarıdır.

En kalabalık olan ilçesi ise 81.665 nüfusu ile Sungurlu ilçesidir. Bu nüfus’un 30.521’i ilçe merkezinde, geri kalan 51.144’ü ise köylerde genellikle hayvancılık olmakla birlikte tarımlada uğraşmaktadırlar..  Osmancık İlçe Merkezi, Kızılırmak’ın güney kıyısında yer almaktadır. Tosya – Merzifon yolu ilçeden geçer.

Çorum’da 1 Mart 2006 tarihinde kurulmuş, Devlet Üniversitesi olan Hitit Üniversitesi bulunmaktadır. Kurucusu, Prof. Dr. Kadri Yamaç’dır. Şu an ki Rektörü ise Reha Metin Alkan’dır. Üniversite  önceden Gazi Üniversitesine bağlıydı fakat sonradan ayrılarak yeni bir üniversite kurulmasıyla meydana gelmiştir. Hitit Üniversitesi, 7 Fakülte, 2 enstitü, 2 yüksek okul, 6 Meslek Yüksek Okulu ve 9 Araştırma Merkezinden Oluşmaktadır.

Çorum ilimiz, tarihte Hititlere başkentlik yapmıştır. Bu nedenle dünyaca ünlü Hattuşaş Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Hattuşaş Antik Kenti; Adeta Çorumun simgesi olmuştur, Hattuşaş Kenti Unesco dünya miras listesinde yer almaktadır. Tarihteki ilk yazılı anlaşma Hattuşaş Antik Kentinde yapılmıştır.

Çorum’da bulunan tarihi yapılar; Farklı dönemlere ait mulaka görmeniz gereken tarihi birçok yapı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Çorum Ulu Camii, Han Camii, Kargı Oğuz Köyü Camii, Çorum Saat Kulesi, Veli Paşa Hanı, Koyunbaba Köprüsü en çok ziyaret edilenler olarak bilinmektedir.

Çorumdaki Eserlerden en Güzelleri Olarak Nitelendirdiğimiz Kaleleri, Çorum Kalesi Ve Kandiber Kalesi’dir. Bu iki eseride mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz.

Çorum’a Hava Alanı Kurulması planlar arasında yer almaktadır. Çorum Hava Alanı kurulduğunda her zaman olduğu gibi en ucuz uçak bileti firmamız tarafından temin etmeniz mümkün olacaktır. Sizlerin memnuniyeti bizleri gururlandırmaktadır. Çorum hava alanı kurulduğunda çorum ekonomisine büyük katkı sağlayacağı şüphesizdir, bünyesinde 500 – 600 personele rahatlıkla iş imkanı sağlayacaktır. Uçak biletlerinizi web sitemizde bulunan uçak bileti arama formunu kullanarak veya 0850 333 0 848 numaralı çağrı merkezimizden  istediğiniz tarih ve güzergahlar arasında uçak bileti sorgulamanız mümkündür. Firmamız aracılığıyla satın alacağınız uçak biletleri İZGE TURİZM güvencesi altında olmaktadır.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL