• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya, yedi bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca bilim adamları, sanatkârlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir şehir olmuştur. Amasya ilimiz Türkiye ve Türkiye öncesi Osmanlı, Roma İmparatorluğuna kadar dayanan çok eski ve köklü şehirlerimizden birisidir. O zaman dan bugüne dek ilimizin isminde herhangi bir isim değişikliği olmamıştır. İlimizin önemi Osmanlı imparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim gibi tarihimizin ve geçmişimizin önemli isimleri şehrimiz de şehzadelik yapmışlardır. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin de Amasyalıdır. Ayrıca kurtuluş savaşımızın da ilk adımları Mustafa Kemal ATATURK tarafından Amasya da atılmıştır. Buram buram tarih kokan bu güzel şehrimizi seyahat planınıza kesinlikle eklemelisiniz. Amasya ilimize uçak ile de rahatlıkla gelebilirsiniz. Merzifon ilçemizde bulunan havaalanı ile artık kolay bir şekilde Amasya ilimiz de seyahat edebilirsiniz.

İlimizde bulunan havaalanı 2008 yılında hizmete geçmiş olup bir çok noktadan seferlere imkân ve olanak sağlamaktadır. Ağırlıklı olarak İstanbul üzerinden uçuşlar bulunmasına rağmen Ankara ve İzmir’den de ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz. Bunun ayrıcalığını da sitemizi kullanarak yararlanabilirsiniz. Web sitemizden Amasya uçak bileti diye aratıp sizin için en uygun uçak bileti saatlerini ve parkurlarını rahatça kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte web sitemizde ilgili herhangi konu ve konular için de müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Bunun için de 0850 333 0848 nolu telefon numarasını arayarak sizin için en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz. Ayrıca ileri tarihler için de Amasya uçak bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Amasya ilimizde ayrıca yemek kültürü olarak da çok geniş bir mönüye sahiptir. Bunların başında Keşkek gelmek tektedir.  Türkiye’miz de İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde sık bir şekilde yapılan Keşkek düğünlerde özel günlerde yapılmaktadır.

Çorbalar

      Çatal Çorba, Sakala Çarpan, Toyga Çorbası, Cilbir, Helle Çorbası, Kesme İbik Çorbası, Yarma Çorbası.

Etli Yemekler

      Bakla Dolması, Etli Bamya, Keşkek, Ciğer Sarması, Göbek Dolması, Madımak, Mıhlama, Mumbar-İşkembe, Pastırmalı Pancar, Patlıcan Pehli, Pastırma Gağallemesi, Pirpirim, Sirkeli Ciğer ve Sulu Köfte.

Tatlılar

      Dene Hasudası, Kuymak, Yuka tatlısı, Ayva Gallesi, Elma Tatlısı, Fırın Sütlüç, Gelin Parmağı, Gömlek Kadayıfı, Kalbur Tatlısı, Höşmerim, Peluza (Hasuda), Şeker Böreği, Unutma Beni, Vişneli Ekmek ve Zerdali Gallasi. Bu kadar zengin mutfağa sahip ilimize bir seyahat planı oluşturur ve gelmeyi planlarsanız eğer  web sitemizden hemen bir uçak bileti alarak bu zengin mutfağımızı yerinde ve el emeği ile yapılan leziz yemeklerimizden tatmanızı isterim.

Müşteri temsilcilerimizden de Amasya uçak bileti için yardım alabilir ve sizin için en uygun uçak biletlerini düzenletebilir satın alabilirsiniz.

  • //
  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL