• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Her yıl ülkemize milyonlarca yabancı turist geliyor. Türkiye onların hafızalarında nasıl kalıyor, bizden nasıl etkileniyorlar ve turizm konusunda kalıcı olabiliyor muyuz? Konuyla ilgili turizm bakanlığı başta olmak üzere birçok araştırma kurumu istatistiksel çalışmalar yapmıştır. Komşu ülkelerimizden gelen turistler kendilerine yakın kültürel bir ortamda olduklarından genelde turizmimizden memnun kalır ve tekrar gelirler. Yine Asya ülkeleri ile daha yakın değerlere sahip olduğumuzdan daha sık tercih ettikleri seyahat rotalarının içinde yer alırız.

turkiyede tatil1

 

Genel olarak bakanlık araştırmalarına göre Türkiye’de en dikkat çeken turistik değerler şöyle. Deniz, kumsal ve plajlar, güneşlenme süresi, uzun turizm sezonu, her mevsime uygun tatil imkanları, fiyat ve hizmet dengesi, yüksek tesis kalitesi, kültürel, mimari ve tarihi zenginliklerimiz, doğal güzellikler, ülkenin önemli tarihi geçmişi, vize kolaylığı, eğlence imkanları, uygun fiyatlar, halkın misafirperverliği ve sıcaklığı, birçok ortak dilin bilinmesi, geniş ve lezzetli Türk ve Osmanlı mutfağı, geniş hizmet sunan her şey dahil konseptli güvenilir oteller, termal ve kaplıcalar, alışveriş imkanları ile modern eğlence anlayışının olması.

 

 

Genellikle soğuk ülkelerin insanları Türkiye’yi tercih ederken bunların başında da Rusya geliyor. Karadeniz komşumuz olan Rusya da, kendi turizminde oldukça başarılı bir ülke. İskandinav ve Balkan ülkeleri de ülkemizde tatil yapmayı tercih eden ülkeler. Almanlarla olan ilişkilerimiz tarihte de eskilere dayandığından ve günümüzde bile Türklerin Almanya’da çok sayıda bulunmalarından dolayı, Alman turist sayısı da ülkemizde çok fazla. Ülkemiz hakkında çok bilgisi olmayan Fransa’ya göre Türkiye bir Arap ülkesi iken, Arap ülkelerine göre de ülkemiz bir Avrupa ülkesidir.

turkiyede tatil2

 

Çoğu Avrupa ülkesi ve İngilizler ülkemizdeki kültürel, mimari ve tarihi yapıları görmeye geliyor. Yaz tatiline uygun olmamız birçok ülke turistini bize çekiyor. Birçok ülke ekonomisine oranla Türkiye turizm açısından daha ekonomik ve uygun seçeneklere sahip. Bu da turistleri buraya çekiyor.

 

 

Türkiye iki kıtada da toprak bulundurduğundan geçmişten bu yana hep ilgi çeken bir ülke olmuştur. Kara, deniz, demir ve hava yolu ile ülkemize ulaşmak çok kolay. Kıtalar arası gelen turistler aktarmalı uçuş seferleri ile kolayca ülkemizi ziyaret edebiliyor. Yabancı turistlerin gözünden Türkiye kısaca bu durumda. Eğlence ve misafir ağırlama anlayışı ile Türkiye birçok dünya ülkesine kapılarını açıyor. Turizm gelirlerimizdeki artış da bu verileri destekliyor.

  • //
  • Yorumlar
  • Yorum Yap
Bu yazı için Henüz yorum yapılmamış . Bir yorum da sen ekleyebilirsin !!Mesaj:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış

  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL