• Üye Girişi
  • Kayıt Ol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uçuşların artık yere bağlı kulelerle değil uydu sistemi ile gerçekleştirilmesini sundur. Uçuşlarda havaalanına inmek için daha kolay ve güvenilir bir yöntem olan uydu sistemi kuleler gibi hatalara da neden olmayacak.

Bu sistemle ilgili Van’da ilk uygulamalara başlandı. Türkiye’de ilk olarak Van’da uygulanan bu sistemde uydulardan yararlanıldı. Alınan kararlara göre 13 Aralık’tan itibaren bütün uçuş firmalarının bu sistemi kullanmaya tabi tutulacak.

Olumsuz hava koşullarını engelleyici

Uydu sisteminde yaşanacak olumsuz şartlar da düşünülmüş. Yolcular için daha güvenli bir sistem olacak uydu sistemi sefer iptallerini, rötarları ve pas geçmeleri önleyeceğe benziyor. Uçuş güvenliğinin en üst seviyelere taşındığı bu sistemde olumsuz hava koşullarının etkileyeceği bölgelerin belirlenmesin büyük kolaylık sağlayacak.Yolcuların uçuş iptalleri nedeniyle mağdur olmalarını engelleyecek. Dünya çapında kulelerin yerine kullanılan uydu sistemi hava şartlarını anlık olarak pilotlarla paylaşabilecek. Pilotlar içinde büyük öneme sahip bu bilgiler uçuş güvenliğini arttıracak. Günümüzde Van’da uygulanan bu sistemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin kararı ile 7 havaalanında uygulanacağı basınla paylaşıldı.

 

Van ilk şehir olarak belirlendi.

Van havaalanının geçişte talihsiz birçok kaza yaşadığı kayıtlarda yer almaktadır. Riskli havaalanları arasında yer alan Van havalimanında gerçekleşecek bu uygulama pilotların ve yolcuların can güvenliklerini yükseltecektir. Van havaalanına uçuş yapan pilotların içini rahatlatan bu yöntem inişlerin güvenli olmasına katkı sağlayacaktır. Riskli pistler için bir çözüm oluşturacak uydu sisteminin önümüzdeki yıllarda her havaalanında uygulanması planlanıyor.

 

  • //
  • Yorumlar
  • Yorum Yap
Bu yazı için Henüz yorum yapılmamış . Bir yorum da sen ekleyebilirsin !!Mesaj:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış

  • İZGE TOUR
0850 333 0 848
Rıhtım Caddesi Recai Zade Sokak No:1 Kat:1 Kadıköy / İSTANBUL